spřátelené weby:       Ilustrace   |   Loutky   |   Soustružení dřeva
Petr SKÁCEL, Vančurova 5, Olomouc, telefon 773 057 594, email: grafikajinak@seznam.cz 

VÝPOČET VHODNÉHO SPINU

K dosažení co nejužšího soustřelu je třeba, aby střelivo (sada šípů) bylo co nejvíce shodné. Hroty a letky dodávané pro terčivou střelbu bývají v daném typu identické a máme je pod kontrolou, u dřevěných těl šípu je tomu jinak. Dřevo není homogenní materiál, a to je v uvedeném kontextu docela nepříjemné.

Síla luku (spine v librách)

Základní hodnotou je libráž Vašeho luku při Vašem nátahu. Neberte v potaz údaj napsaný na luku, ten pravděpodobně nebude odpovídat, síla luku se mění s délkou nátahu. Raději si to sami zvažte.
Když budeme znát toto číslo můžete pokračovat dál.

Korekce spinu

Délka týbla za každý palec nad 28" +5#, pod 28" -5# (delší tyčka jako nosník na ohyb je měkčí)
za každého 1/2 palce mimostředového uložení šípu -10#
váha hrotu 100grn standard, 75grn -5#, 125grn +5#
materiál tětivy dacron 0#, FF +5#, přírodní -5#

Příklad

longhow 55#28" (skutečný nátah 65#30"), střed 36mm, tětiva FF, hrot 125grn
výsledný spin = 65 + (30-28)x5 - 3,6/2,4/2x10 + 5 + 5

VÝROBA ŠÍPU

Koupíme vytříděnou sadu týbel, nebo si sami provedme výběr v pořadí: váha, spin, FOC. Opatříme povrchovou úpravou proti vlhkosti (Nitrolak není tradiční, ale je super).

Olepování šípu

Lepení per je jednou z nejchoulostivějších lučištnických prací a vyžaduje nejvíce pozornosti. Borci to dělají od oka, v ruce a je to až pozoruhodne přesné, my ostatní loužíváme lepičky. Ma šíp lepíme standardně 3 letky, souměrně po 120 stupních. Letka končí ca 18-20mm od konce šípu. Nakonec letky podlepíme papírovou "malířskou páskou" a tvar opeření zastřihneme nůžkami. Borci mohou opalovat nažhaveným železem. Na sadu je třeba použít stejné peří. Pokud se přilepí na šíp peří peří levé a pravé, šíp je pokažený, stejně jako když je jedno pero delší a vyšší. Délka letky 7-14cm. Peří by nemělo být vyšší, než na tloušťku prstu. Ocasní peří je lepší než peří z křídel, protože si později nelehá k dříku a je přizpůsobivější.

přístupy na stránku:   
© 2012 by Petr Skácel - Grafikajinak, email: grafikajinak@seznam.cz