spřátelené weby:       Ilustrace   |   Loutky   |   Soustružení dřeva
Petr SKÁCEL, Vančurova 5, Olomouc, telefon 775077842, email: grafikajinak@seznam.cz 

TRADIČNÍ DISCIPLÍNY - EVROPA

FLIGHT

Podstata disciplíny je prostá. Vyhrává ten, kdo dostřelí nejdál. Pravidla rozlišují dvě verze disciplíny Flight shooting: s libovolným šípem a standardním šípem. Střílí se 2 šípy v sadě (1-4 sady). Střelci stojí v řadě. Pokud někdo vystřelí více šípů, odebírají se mu z hodnocení ty šípy, které jsou nejdál. Každý střelec má svoje šípy označené. více na http://www.longbow-archers.com/flight.htm

WINDSOR ROUND

Klasická terčová střelba 6x12šípů

CLOUTH

Dálková střelba na cíl. Muži střílejí na vzdálenost (podle GNAS i BL-BS): 180 yardů (cca 165 m) Ženy střílejí na vzdálenost: podle GNAS:140 yardů (cca 127 m) a podle BL-BS: 120 yardů (cca 109 m) Terčem bývají zpravidla soustředné kruhy (celkem 5) Soustředné kružnice vyznačené na zemi mají poloměry: 18 palců, 3, 6, 9 a 12 stop. Střelec se tedy trefuje do kružnice o průměru asi 8 metrů. Ve středu těchto kruhů je umístěna značka – Clout. Bodové ohodnocení jednotlivých kruhů, směrem od jejch středu ven, je: 5, 4, 3, 2, 1.

Roving Marks

Tato pravděpodobně vůbec nejstarší anglická disciplina. Lučišníci po cestě a střílí na různé cíle. Na rozdíl od Cloutu to není střelba na známou vzdálenost, ale na různé značky umístěné v různých vzdálenostech a směrech. Skupina střelců odstřílí na jednu značku, dojdou si pro šípy a odtud střílí na další značku. Střílí se dva šípy. Druhý šíp může být vystřelen až všichni odstřílí první šíp. Po odstřílení jdou střelci ke značce, na kterou se střílelo. Ten střelec, který má šíp nejblíže u značky, vyhrál tuto značku a určuje, na kterou další značku se odtud bude střílet. Závod skončí, když jeden ze střelců vyhraje 7 značek. Pro měření vzdálenosti vystřelených šípů od značky se používá páska s barevně vyznačenými vzdálenostmi.

TRADIČNÍ DISCIPLÍNY - SVĚT

PUTA

Puta byla střelbou na zvláštní kožený terč nazývaný „puta „ na vzdálenost 165 -250 m. Puta byla hruškovitý plochý polštář naplněný vlnou a pilinami. Byly na něm namalovány značky nazývané býčí oko a na lemu malé zvonky vydávající signál při zásahu šípem.

BUTANSKÁ LUKOSTŘELBA

© 2021 by Petr Skácel - Grafikajinak, email: grafikajinak@seznam.cz